خدمات نظافت منزل خوشنام

نکات کلیدی در نظافت آشپزخانه

نکات-نظافت-آشپزخانه

نظافت آشپزخانه یکی از مهمترین بخش‌های خانه است که نیازمند به مراقبت و نظافت دوره‌ای دارد. به طور خاص، آشپزخانه به عنوان محیطی که غذاها تهیه و پخت می‌شوند، باید به دقت نظافت شود تا بدبوی ناشی از زباله‌ها و باکتری‌های موجود در محیط ظاهر نشود. در این مقاله به بررسی مهمترین نکات نظافت آشپزخانه می‌پردازیم.

نکات-نظافت-آشپزخانه

نظافت کابینت ها

بهتر است پس از استفاده از سطوح آشپزخانه، آن‌ها را به خوبی پاک کرده . برای پاک کردن سطوح آشپزخانه، می‌توان از محصولات شیمیایی یا طبیعی استفاده کرد. اگر از محصولات شیمیایی استفاده می‌کنید، بهتر است از محصولاتی با ترکیبات طبیعی و کمترین تعداد مواد شیمیایی استفاده کنید. در ضمن، پس از استفاده از محصولات شیمیایی باید سطوح را به خوبی با آب پاک کرده تا هیچ ماده‌ای بر روی سطح نماند.

نظافت سینک وظروف

ظروف و سینک آشپزخانه باید بعد از هر استفاده پاک شود و ظروف ظرف‌شویی نیز باید پس از شستن کاملاً خشک شوند. همچنین باید به نظافت ماشین ظرف‌شویی توجه کنید و در صورت لزوم آن‌را پاک کنید.

بدین منظور می توانید علاوه از مواد شوینده موجود در بازار از مواد طبیعی مانند سرکه ،جوش شیرین و بی کربنات استفاده کنید که آسیب کمتری به محیط زیست می زنند.

نظافت یخچال

نظافت سطح‌های یخچال  نیز باید به دوره‌ای پاک شوند تا جلوی رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها گرفته شود.

یکی دیگر از نکات نظافت آشپزخانه این است که همیشه باید از تاریخ مصرف مواد غذایی موجود در یخچال اطلاع داشت زیرا در صورت فاسد شدن محلی برای تجمع میکروب ها و باکتری ها بوده و و باعث بیماری می شود .برای پاک کردن این سطوح می‌توانید از محلول‌های شستشوی ضدعفونی کننده استفاده کنید همچنین به خاطر داشته باشید برای شستشوی شیشه های داخل یخچال از آب گرم استفاده نشود زیرا ممکن است ترک بخورد یا بشکنند.

نظافت اجاق گاز و فر

یکی از نکات نظافت آشپزخانه نظافت اجاق‌گاز و فر هست که بخشی از آشپزخانه هستند که به دلیل استفاده روزانه، به شدت آلوده می‌شوند. برای نظافت این قطعات باید از محلول‌های شستشوی ضدعفونی کننده و یا مواد طبیعی مانند جوش شیرین که با آب به صورت خمیری درآمده استفاده کنید و با یک پارچه تمیز، آن‌ها را پاک کنید.

نظافت-آشپزخانه

نظافت سطل زباله و سبد تفاله گیر

سطل زباله محلی است که برای دور ریختن مواد زائد و اضافی آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرد بنابراین، سطل زباله باید به دوره‌ای خالی و پاک شود تا بوی ناگواری را به خود نگیرد. همچنین می‌توانید از محلول‌های ضدعفونی کننده مانند وایتکس برای پاک کردن سطل زباله و تفاله گیر استفاده کنید.

نظافت کف و فرش آشپزخانه

نظافت فرش‌ها و کف نیز بخشی از آشپزخانه هستند که به دلیل وجود زباله‌ها و لکه‌های غذایی، به شدت آلوده می‌شوند. برای پاک کردن این قطعات باید از محلول‌های شستشوی مناسب مانند شامپو فرش و یا جرمگیر برای کف استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: پاک کننده های شیمیایی چه خطراتی دارند؟

نظافت اسفنج و دستمال های آشپزخانه

یکی از مهمترین نکات نظافت آشپزخانه این می باشد که اسفنج و دستمال آشپزخانه باید به صورت منظم ضد عفونی شوند و هر چند ماه یکبار تعویض شوند در غیر این صورت محل تجمع باکتری و قارچ ها خواهند شد.

برای ضد عفونی کردن اسفنج ظرفشویی پس از هربار استفاده می توانید آن را در محلول آب نمک جهت ضدعفونی شدن نگه دارید.

نکات مهمی که در حین نظافت باید به آنها توجه شود.

۱-برای شروع نظافت آشپزخانه حتما از دستکش و پیشبند استفاده کنید.

۲- قبل از استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده جدید حتما دستورالعمل آن را مطالعه کنید همچنین ابتدا در سطح کوچکی آن را امتحان کنید.

۳- در هنگام استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده در آشپزخانه از جریان هوا مطمئن باشید .

۴- برای تمیز کردن سطوح از اسکاج نرم استفاده کنید ؛استفاده کردن از سیم ظرفشویی و اسکاج زبر به سطح آسیب می رساند و باعث ایجاد خراش روی آن شده و بیشتر به محلی برای تجمع باکتری ها و میکرب ها تبدیل می شود.

و در آخر خدمات نظافتی خوشنام با دارا بودن نیروهای حرفه ای و منظم پاکسازی تمام نقاط آشپزخانه را با بالاترین کیفیت و رعایت نکات بهداشتی ارائه میدهد ،درصورت استفاده از این خدمات ویژه مجموعه خوشنام با ما تماس بگیرید.

برچسب ها: پاک کردن چربی آشپزخانه، دستورالعمل نظافت آشپزخانه، تمیز کردن آشپزخانه، ترفند نظافت آشپزخانه، چک لیست تمیز کردن آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *